wycena obrazów, wycenić obraz, wycena antyków, ekspert obrazów, rzeczoznawca obrazów

Adam R. Chełstowski, historyk sztuki (UW), posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na rynku sztuki.

W latach 1996-2005 pracował w domu aukcyjnym Rempex jako marszand, a następnie zastępca kierownika salonu aukcyjnego. Zdobywał doświadczenie eksperckie podczas współpracy z wyjątkowym specjalistą na rynku sztuki - Adamem Konopackim oraz innymi rzeczoznawcami, także muzealnikami. W tym czasie uczestniczył m.in. w tworzeniu galerii sztuki współczesnej Rempexu, a także był komisarzem dwóch pierwszych edycji Targów Sztuki w Warszawie.

W latach 2005-2012 był dyrektorem sieci galerii domu aukcyjnego Desa Unicum, a także ekspertem komisji wycen.  Nadzorował m.in. funkcjonowanie galerii oraz aukcji – malarstwa, rzeźby, rzemiosła, a także biżuterii i mebli. Koordynował także projekty aukcji fotografii, plakatów i designu, pierwsze takie realizacje na naszym rynku.

Jako ekspert wziął udział m.in. w sprowadzeniu do kraju obrazu Leona Wyczółkowskiego Wizyta w pracowni, straty wojennej ujawnionej w Niemczech, a następnie zakupionej przez prywatnych darczyńców, którzy podarowali dzieło MNW.

Od 2013 roku prowadzi Agencję Ekspercką Ad-Arte, która wykonuje opinie, wyceny dzieł sztuki i opracowuje znaczące krajowe kolekcje dzieł sztuki. Współpracuje w tym zakresie także z wieloma muzeami, m.in.: Muzeum Warszawy, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Publikował wiele popularyzatorskich artykułów o sztuce i rynku sztuki w czasopismach branżowych i prestiżowych. Wielokrotne wypowiadał się w prasie finansowej, branżowej i prestiżowej oraz w programach telewizyjnych.

Prowadził Dom Aukcyjny Artissima, pierwszy w Polsce dom aukcyjny kierowany przez historyków sztuki.

Założył i prowadzi obecnie Dom Aukcyjny Artessia na ulicy Wilczej 55-63 w Warszawie.

Posiada przeszło 10-letnie doświadczenia biegłego sądowego w zakresie dzieł sztuki i antyków. Wykonał wiele opinii dla sądów, policji, urzędów celnych i innych podmiotów.

Wykłada Zagadnienia Rynku Sztuki oraz Falsyfikaty na polskim rynku na kierunku Muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

Od 2012 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.  Należy także do międzynarodowego stowarzyszenia antykwariuszy CINOA.

Wycena obrazów, dzieł sztuki i antyków, wykonywanie opinii, dokumentów do wywozu za granicę, doradztwem przy tworzeniu kolekcji.